Kuchnia koreańska to idealne połączenie starożytnej tradycji i mieszanki kultur. Jednak wśród tych wszystkich produktów jest jeden, który wybił się ponad resztę, mimo że może wydawać się bardzo ciekawy i dziwny dla naszych podniebień, jest to pokarm spożywany na co dzień, który zawiera wyjątkowe i bardzo zdrowe właściwości. Mowa o kimchi, czyli sfermentowanej kapuście pekińskiej, wymiszanej przyprawami i innymi warzywami.

Co to jest kimchi?

Dla wielu osób kimchi jest czymś nowym i rewolucyjnym w kuchni, jednak w kuchni koreańskiej jest to jeden z najbardziej powszechnych i najczęściej spożywanych produktów. Dla porównania można by je porównać do ryżu dla Japończyków lub chleba dla Zachodu.

Kimchi jest w kulturze koreańskiej od tysięcy lat, służąc jako źródło witamin, a nawet probiotyków, dzięki procesowi fermentacji. Jest to wynik procesu fermentacji zawierający rodzaj chińskiej kapusty, wraz z różnymi rodzajami kiszonych warzyw, czosnkiem, imbirem, sosem rybnym i łyżką ostrego chili. Smak jest mocny i pikantny, ale jest ku temu powód, a sięga on tysięcy lat wstecz, do czasów, gdy nie było lodówek ani przemysłowych środków konserwacji, a świeże jedzenie psuło się pod wpływem klimatu. Jako sposób na przetrwanie Koreańczycy zaczęli kisić warzywa, takie jak kapusta, i tak powstała ta smaczna i pyszna potrawa.

Jak jeść kimchi?

Kimchi może być spożywane jako dodatek do dania głównego, aby nadać mu odrobinę smaku lub jako przyprawa do wyszukanego dania, takiego jak Kimchi Jjigae, Kimchi Kuk, Kimchi Bukum Bab, Kimchi Bikimkutsu lub Kimchi Mandu. Wszystkie z nich to tradycyjne koreańskie dania. Przepisy na te koreańskie dania dostępne są w portalu kulinarnym https://www.justfood.pl

Właściwości kimchi

Kimchi jest nie tylko zdrowym produktem, ponieważ nie zawiera tłuszczu i jest nieprzetworzone, ale jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów. Jednak tym, co najbardziej wyróżnia się w jego składzie i jedną z jego ogromnych właściwości, są bakterie powstałe w procesie fermentacji, tzw. Lactobacillus kimchi.

Podczas procesu fermentacji w pożywieniu powstają bakterie, które mogą być korzystne dla naszego organizmu, stając się probiotykami. W tym przypadku bakterie, które wytwarzają kimchi, są bardzo szczególne, ponieważ chronią żołądek, a nawet, przed laty, uchroniły Koreańczyków przed zachorowaniem na najsilniejsze szczepy grypy. Jest to niewątpliwie „superfood”, który jest badany pod kątem wielu korzyści zdrowotnych.