Olej sezamowy to wartościowy tłuszcz roślinny, dzięki któremu zdrowa dieta jeszcze korzystniej będzie wpływała na nasz organizm. Jak działa olej z sezamu? Co warto wiedzieć na jego temat?

Sezam w pigułce

Olej sezamowy powstaje z ziaren sezamu – rośliny, która jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Sezam naturalnie występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, a za jego ojczyznę uznawana jest Afryka. Uprawy sezamu są jednak dość popularne i w Chinach, i Indiach, możemy się też z nimi spotkać na terenie Meksyku.

Olej z sezamu i jego wartość odżywcza

Olej sezamowy to najpopularniejszy produkt, jaki powstaje z sezamu. Jest on ceniony jako rewelacyjne źródło cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz kwasów tłuszczowych. Co możemy znaleźć w takim oleju? Zbawienną dla oczu witaminę A, kwas foliowy oraz witaminę E, która jest bardzo ważnym składnikiem dla naszego serca oraz układu naczyniowego. Olej z sezamu jest też bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B, których niedobory mają fatalny wpływ na nasz układ nerwowy oraz na stan naszej skóry. Po olej sezamowy warto też sięgnąć ze względu na fitosterole, dzięki którym utrzymanie cholesterolu na odpowiednim poziomie staje się łatwiejsze. Olej ten pomaga też w walce z zaparciami, staje się też sojusznikiem dla tych osób, dla których bardzo ważna jest koncentracja.

Dla wszystkich, którzy pragną stosować zdrową dietę, przygotowaliśmy świetne wskazówki na stronie nadwrazliwosc.pl, aby ją utrzymać.

Olej sezamowy w naszej kuchni

A w jaki sposób możemy wykorzystać olej sezamowy w swej diecie? Możliwości jest sporo. Warto pamiętać, że olej ten ma lekko orzechowy smak, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako dodatek do dan kuchni azjatyckiej. Pamiętajmy też, że olej ten nie nadaje się do długiego smażenia, zatem najlepiej sprawdzi się jako dressing do sałatek. Olejem z sezamu możemy też skropić kremowe zupy oraz owocowe koktajle. Możemy do też dodać do hummusu oraz chińskich pierożków. Przepisy na dana z takim olejem są coraz liczniejsze i ciekawsze, zatem każdy z nas znajdzie dla siebie wiele ciekawych propozycji.

Oleje roślinne mają wyjątkową moc. Ten, który powstaje z ziaren sezamu, może pomóc nam w urozmaiceniu menu oraz w walce z licznymi przypadłościami. To smaczny i zdrowy dodatek, który warto częściej stosować w swej kuchni.