Wapń jest jednym z minerałów niezbędnych do utrzymania mocnych kości i mięśni. Jego spożywanie wiąże się z zapobieganiem osteoporozie i innym chorobom, a uważa się je za szczególnie potrzebne w dzieciństwie i w starszym wieku. Wbrew temu, co się czasem sądzi, substancję tę znajdujemy nie tylko w mleku i jego pochodnych, ale także w innych produktach spożywczych.

Ciecierzyca.

Są one doskonałym źródłem tego minerału, ponieważ zawierają 143 mg wapnia na 100 g. Dostarczają nam również sporej ilości błonnika i białka roślinnego oraz mają silne działanie sycące. Zawierają również duże ilości witaminy K, potasu, cynku i żelaza oraz mają bardzo niski poziom cholesterolu.

Orzechy.

Należą do pokarmów roślinnych najbogatszych w wapń. Należą do nich orzechy włoskie, laskowe i pistacje, które zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo polecane, ponieważ dostarczają również fosforu, witamin z grupy B i E, magnezu i potasu.

Sardynki.

Podobnie jak poprzednie, zawierają one dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, a także witaminy A, D i E, niacynę i węglowodany. Dzięki temu przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, trójglicerydów, a także ryzyka miażdżycy i zakrzepicy.

Pomarańcze.

Już jedna filiżanka soku pomarańczowego dostarcza 300 mg wapnia. Wyróżnia się również wysoką zawartością witaminy C, luteiny i beta-karotenu, co sprawia, że jest zalecany dla wzmocnienia wzroku. Nie można zapominać o jego właściwościach antyoksydacyjnych.

Wstąp także na ploteczek.pl i jeszcze bardziej wzbogać swoją wiedzę ze zdrowia i właściwego odżywiania.

Jajka.

Dostarczają nam dużej dawki tego minerału, zwłaszcza w swoich muszlach. Jego wartość odżywcza jest bardzo wysoka, ponieważ zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (biotyna, kwas foliowy, ryboflawina), A i D, a także minerały, takie jak potas, fosfor, żelazo, sód, magnez, cynk i siarka, wśród wielu innych.